اخباروگزارشات کارگری23خردادماه1391

akhbarkargari2468@gmail.com

- پس از بیش از یکسال کشمکش و مبارزه و اعتصاب، کارگران پیمانکاری مجتمع های های پتروشیمی دولتی در منطقه ماهشهر بطور قاطعانه ای به مطالبات خود دست یافتند

- پیام تبریک اتحادیه آزاد کارگران ایران به کارگران پیمانکاری مجتمع های پتروشیمی در منطقه ماهشهر

- شركت پويا غرب تعطيل شد

- تجمع کارگران ساختمانی مقابل مجلس

- در پی تجمع اعتراض‌آمیز کارگران فضای سبز شهرداری اهوازاعلام شد:

پیمانکار مقصر است

- اختلاف 2.4میلیونی در آمار مشاغل جدید/ موج تازه لشکر بیکاران از تابستان

- تورم نقطه به نقطه ارديبهشت ماه ازطرف رييس كل بانك مركزي اعلام شد

- براثرریزش دیوار در گرگان سه کارگرکشته و مجروح شدند

- مقابله معدنچیان با پلیس اسپانیا با اسباب دست ساز

پس از بیش از یکسال کشمکش و مبارزه و اعتصاب، کارگران پیمانکاری مجتمع های های پتروشیمی دولتی در منطقه ماهشهر بطور قاطعانه ای به مطالبات خود دست یافتند

اتحادیه آزاد کارگران ایران: پس از گذشت بیش از 15 ماه از آغاز مبارزات کارگران پتروشیمی های منطقه ماهشهر، وزارت نفت طی بخشنامه ای با عنوان "فوری" به مدیران مجتمع های پتروشیمی دولتی در منطقه ماهشهر، دستور انعقاد قرار داد مستقیم با این کارگران را در تمامی سطوح و سوابق کاری صادر کرد.

بدنبال تجمع اعتراضی کارگران پیمانکاری مجتمع های پتروشیمی منطقه ماهشهر در اواخر اسفند ماه 1389 و سپس دو اعتصاب بزرگ و قدرتمند از سوی این کارگران در ماههای فروردین و مهر ماه سال نود، وزارت نفت طرحهای مختلفی از جمله ایجاد تعاونی و انعقاد قرارداد مستقیم با بخشهایی از کارگران با مدارک تحصیلی بالا را در دستور گذاشت اما کارگران به این طرحها تن ندادند و به همین دلیل فراخوان اعتصاب دیگری را در روز 23 بهمن ماه سال نود دادند. این اعتصاب با وعده های مسئولین پتروشیمی ها انجام نگرفت، اما کشمکش میان کارگران شرکتهای پیمانکاری و مسئولین پتروشیمی ها به پایان نرسید و انواع طرحهایی که در مقابل این کارگران قرار داده شد هر کدام به نوعی به بن بست خوردند و نهایتا وزارت نفت بخشنامه ای را با عنوان "فوری" مبنی بر انعقاد قرارداد مستقیم با کلیه کارکنان و کارگران پیمانکاری در کلیه سطوح و سوابق کاری در 10/3/91 به تمامی مدیران پتروشیمی های دولتی در منطقه ماهشهر ابلاغ کرد. این بخشنامه پس از چند روز از تاریخ ابلاغ آن در اختیار کارگران قرار گرفت. لازم به یادآوری است این بخشنامه فقط مشمول کارگران با سابقه زیر یکسال نمیشود. کارگران با سابقه زیر یکسال در این پتروشیمی ها اغلب در کارهای پروژه ای و موقت مشغول بکار هستند.

بر اساس این بخشنامه مدیران پتروشیمی های دولتی در منطقه ماهشهر  می باید تا مورخه 25/3/1391 لیست تمامی کارگران و کارکنان شرکتهای پیمانکاری را برای انعقاد قرارداد مستقیم در اختیار نهادهای ذیربط قرار دهند.

بنا بر آخرین خبرهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران تهیه لیست از تمامی کارگران و کارکنان شرکتهای پیمانکاری برای انعقاد قرار داد مستقیم در حال انجام است و قرار است کارتهای تردد کارگران از اول تیر ماه سالجاری راسا توسط خود پتروشیمی ها صادر شود و کارگران با این کارتها تردد کنند. اسامی تعدای از شرکتهای پتروشیمی دولتی در منطقه ماهشهر عبارتند از: پتروشیمی بندر امام – شرکت پژوهش و فن آوری پتروشیمی – شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی – شرکت عملیات غیر صنعتی و خدمات صنایع پتروشیمی – شرکت کالای پتروشیمی – پتروشیمی بوعلی سینا – پتروشیمی اروند – ره آوران فنون پتروشیمی  و پتروشیمی های تندگویان، فجر و خوزستان.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 23 خرداد ماه 1391

پیام تبریک اتحادیه آزاد کارگران ایران به کارگران پیمانکاری مجتمع های پتروشیمی در منطقه ماهشهر

دوستان و همکاران! شما پس از دو اعتصاب بزرگ و بیش از یکسال کشمکش و ایستادگی برای رسیدن به خواستهایتان در یک قدمی تحقق کامل مطالبات خود هستید و اینک بخشنامه انعقاد قرارداد مستقیم، بدون اما و اگرهایی که در یکسال گذشته پیشاروی شما قرار داده شد بر روی میز مدیران پتروشیمی هاست.

شما کاری بزرگ را پیش بردید و تا به همینجا موفق به در هم شکستن غول امپراطوری شرکتهای پیمانکاری از چرخه شرایط کار خود شدید. این یک پیروزی برای شما و برای طبقه کارگران ایران است.

ما کارگران متشکل در اتحادیه آزاد کارگران ایران این پیروزی را به یکایک شما دوستان عزیز در مجتمع های پتروشیمی منطقه ماهشهر صمیمانه شادباش میگوئیم و همچنان با قوت قلب بیشتری در کنار شما و بویژه همکارانمان در پتروشیمی های خصوصی خواهیم بود. کارگران پیمانکاری پتروشیمی های خصوصی همکاران و هم طبقه ای های ما هستند. بی تردید حمایت ما و شما و عموم کارگران ایران از این کارگران برای حذف شرکت های پیمانکاری، تثبیت کننده پیروزی امروز شما در مجتمع های پتروشیمی دولتی خواهد بود.

زنده باد همبستگی سراسری کارگران ایران

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 23 خرداد ماه 1391

شركت پويا غرب تعطيل شد

براساس خبر رسيده به انجمن صنفي كارگران برق و فلزكار كرمانشاه، شركت پويا غرب، بزرگترين توليد كننده كابلهاي برق و تلفن در غرب به دنبال چندين بار تعديل نيرو و حذف شيفت شبانه از حدود دو هفته قبل به طور كلي تعطيل و 200 نفر كارگر باقي مانده نيز از كار بيكار شدند. طبق اين خبر، مديريت شركت اعلام كرده كه موقتا به دليل عدم توانائي بر ادامه توليد، كارخانه تعطيل مي شود تا تصميم نهائي گرفته شود. اين كارخانه واقع در شهر صنعتي كرمانشاه است.

انجمن صنفي كارگران برق و فلزكار كرمانشاه      23/3/1391

تجمع کارگران ساختمانی مقابل مجلس

به گزارش 23خردادایلنا،صبح امروز جمعي از کارگران ساختمانی در اعتراض به نحوه اجرای بیمه کارگران ساختماني و همچنين قوانين جديدي كه در جهت محدوديت اين بيمه‌ها وضع شده‌اند مقابل مجلس تجمع کردند‌.

بنا بهمین گزارش، تجمع کنندگان که در حدود 500 نفر تخمين زده مي‌شوند که غالبا از کارگران ساختمانی استانهای قزوین، خراسان شمالی، مرکزی و البرز هستند و پلاکاردهایی با مضامین «قراردادن سهمیه برای بیمه تامین اجتماعی کارگران ساختمانی خلاف قانون است»، «سهمیه‌ها را حذف کنید»، «مصوبه مجلس اجرا شود»، در دست دارند.

به گزارش مورخ23خرداد فارس درهمین رابطه،این کارگران نامه ای خطاب به مجلسیان نوشتند.دراین نامه ازجمله آمده است:

.......متأسفانه طی روزهای اخیر علی‌رغم برقراری بیمه کارگران ساختمانی مستند به مقررات مصوب 9/8/1386 شاهد توقف بیمه کارگران هستیم که در این راستا بی‌توجهی وزارت محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مصوبات و قوانین در حذف شغل‌های زیربنایی(آرماتوربند-بنای سفت‌کار و عایق‌کار رطوبتی) از آموزش و تمدید اعتبار کارت‌های مهارت توسط سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای و همچنین مستمسک قرار دادن بودجه سال 91 از سوی سازمان تأمین اجتماعی و سهمیه بندی کردن متقاضیان بیمه عواملی هستند که باعث تضیع حقوق تأمین اجتماعی کارگران زحمت‌کش ساختمانی شده است.................

در پی تجمع اعتراض‌آمیز کارگران فضای سبز شهرداری اهوازاعلام شد:

پیمانکار مقصر است

به گزارش 23خردادفارس ،در پی تجمع اعتراض‌آمیز کارگران فضای سبز شهرداری منطقه 6 اهواز در مقابل استانداری خوزستان، شهرداری اعلام کرد که تأخیر شش ماهه حقوق کارگران متوجه پیمانکار است.

 براساس این گزارش، کارگران فضای سبز شهرداری منطقه 6 اهواز روزهای گذشته در هفته جاری در اعتراض به تأخیر شش ماهه در پرداخت حقوق خود مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

به گفته این کارگران، در مدت شش ماه اخیر هیچگونه وجهی پرداخت نشده و حتی از عیدی و پاداش هم محروم بوده‌اند. پیمانکار نیز کارگران معترض را به اخراج تهدید کرده است.

این گزارش حاکیست، علیرضا عالی‌پور معاون خدمات شهری شهردار اهواز تأخیر در پرداخت حدود 80 نفر کارگر فضای سبز منطقه 6 را ناشی از قصور پیمانکار و سهل انگاری مسئولان مالی این منطقه در کنترل عملکرد پیمانکار اعلام کرد.

وی با تأکید بر اینکه شهرداری از اختلال در پرداخت حقوق کارگران بی‌اطلاع بوده، افزود: متأسفانه پس از تجمع کارگران با خبر شدیم که این رویه به دلیل سهل انگاری مسئولان مالی منطقه و خطای پیمانکار در شهرداری منطقه 6 اعمال نشده است.

عالی‌پور گفت: شهرداری هیچگونه مشکل مالی برای پرداخت حقوق کارگران ندارد و متوسط تأخیر در پرداخت حقوق کارگران زیرپوشش شهرداری در تمام واحد‌ها و مناطق براساس روال، دو ماه تأخیر است.

نامبرده همچنین وعده پرداخت دستمزداین کارگران را درآینده نزدیک داد.

اختلاف 2.4میلیونی در آمار مشاغل جدید/ موج تازه لشکر بیکاران از تابستان

با اینکه دولت مدعی ایجاد3.2میلیون فرصت جدید شغلی در 2سال گذشته است، فعالان بازار کار در خوشبینانه‌ترین حالت میزان مشاغل پایدار ایجاد شده را در این مدت 800هزار فرصت می‌دانند و ادامه روند فعلی را هشداری برای راه افتادن لشکر جدید بیکاران تلقی می‌کنند.

این گزارش حاکیست، ایجاد فرصت های جدید شغلی به منظور کاهش تعداد بیکاران و همچنین دستیابی به تعادل در عرضه و تقاضای نیروی کار؛ موضوعی است که در سال های گذشته از سوی دولت مطرح و پیرامون آن موارد مختلفی نیز مطرح شد.

قرار بود از طریق تزریق منابع بانکی و حمایت تسهیلاتی از طرح های جدید اشتغال زایی، امکان پاسخگویی به نیازهای میلیونی اشتغال کارجویان فراهم شود و از سویی نیز به این دغدغه جدی خانواده ها هم جواب منطقی داده شود.

بالا رفتن یکباره جمعیت جوان کشور به ویژه در دهه 60 و ورود صدها هزار کارجوی جوان به بازار کار، باعث از بین رفتن عرضه و تقاضای نیروی کار در کشور شد و از آن پس حداقل 2 دهه است که هزاران جوان و بلکه چند میلیون نفر، اشتغال را به عنوان مهم ترین دغدغه و چالش زندگی خود بدانند.

اشتغال؛ چالش اول خانواده‌ها

به واقع باید گفت امروز اشتغال و بالا بودن تعداد بیکاران جوان در کشور، به عنوان یکی از مهم ترین و اساسی ترین نیازها و معضلات مطرح است اما بیشتر از آنچه که در صحبت ها و طرح ها از لزوم حل ریشه ای آن سخن گفته شد، در عمل پیشرفت چندانی حاصل نشده است.

در کنار جداول پیچیده آماری و استدلال های دولت در اینکه توانسته میلیون ها فرصت شغلی جدید در کشور ایجاد کند، مقیاس اندازه گیری موفقیت و عدم موفقیت در این بخش در دستان مردم و خانواده ها قرار دارد.

به عبارتی باقی ماندن جوانان بیکار در خانواده ها و فراهم نشدن فرصتی برای اینکه فرد بیکار بتواند در یک محیط واقعی زمینه های بروز استعداد و توانایی های خود را ایجاد کند، ملاکی است که جامعه آن را نسبت به آمارهای دولت می سنجد.

متاسفانه طی سال های اخیر با وجود اینکه دولت می گوید 3 میلیون و 200 هزار فرصت جدید شغلی ایجاد کرده است، این موضوع از سوی خانواده ها و جوانان احساس نمی شود که البته دولتی ها معتقدند به دلیل بزرگ بودن تعداد بیکاران، تاثیرگذاری اقدامات در کاهش تعداد کارجویان کشور نیاز به چندسال زمان دارد.

تورم نقطه به نقطه ارديبهشت ماه ازطرف رييس كل بانك مركزي اعلام شد

به گزارش ایسنا بتاریخ22خرداد،رييس كل بانك مركزي تورم نقطه به نقطه ارديبهشت ماه را 24 درصد اعلام كرد.

براساس این گزارش،اين درحالي است كه ميانگين تورم در 12 ماهه منتهي به ارديبهشت ماه امسال در مقايسه با 12 ماهه منتهي به ارديبهشت ماه سال گذشته توسط رييس كل بانك مركزي 22.2 درصد اعلام شده است.

محمود بهمني در حالي تورم نقطه به نقطه ارديبهشت ماه را 24 درصد اعلام كرده كه اين ميزان در فروردين ماه امسال 23.9 درصد بوده است.

بهمني تورم 12 ماهه منتهي به فروردين ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته را 21.8 درصد اعلام كرد.

به گفته وي، تورم نقطه به نقطه در سال‌هاي 86 تا 90 به ترتيب 22.8، 17.8 ، 10.4، 19.9 و 21.8 درصد بوده است.

طبق اعلام بهمني، ميانگين تورم نيز طي سال‌هاي 86 تا 90 به ترتيب 18.4، 25.4، 10.8، 19.4 و 21.5 درصد بوده است.

براثرریزش دیوار در گرگان سه کارگرکشته و مجروح شدند

به گزارش مورخ22خردادمهر،پیش از ظهرامروز3کارگر ایمنی به هنگام تخریب یک دستگاه ساختمان در گرگان دچار حادثه  شدند.

برپایه این گزارش،در این حادثه ریزش دیوار دو تن از  کارگران  نجات یافتند و ریزش دیوار بر روی سر یکی از کارگران منجر به قطع سر وی و مرگش شد.

مقابله معدنچیان با پلیس اسپانیا با اسباب دست ساز

به گزارش12ژوئن یورونیوز، اعتراض معدنچیان اسپانیایی به سیاست‌های ریاضتی دولت و قطع یارانه‌های بخش معادن، روز سه شنبه (۱۲ ژوئن) شدید‌تر از روزهای پیش بود.

آنان با آتش زدن لاستیک، جاده‌ها و خط آهن را مسدود کردند و با پلیس درگیر شدند.

بانکهای اسپانیا ۱۰۰ میلیارد یورو وام دریافت می‌کنند، اما از این وام به معدنچیان منطقه «آستوریاس» در شمالغرب این کشور چیزی نمی‌رسد.

همسر یکی از معدنچیان پرسید:«چه آینده‌ای در انتظار ماست؟ کسی در اسپانیا پشتیبانی مان نمی‌کند و معدنچیان اکراین و بریتانیا هستند که به فکر ما هستند.»

معترض دیگری گفت:«تنش آنقدر زیاد است که پلیس وارد روستا‌ها می‌شود و به حضور زنان و بچه‌ها اهمیتی نمی‌دهند. ما نیز مثل خود آنها برخورد خواهیم کرد. جای تاسف است، شرایط به جایی می‌رسد که روزی اتفاق بدی خواهد افتاد.»

در اعتراض و اعتصاب به شرایط موجود، هفت معدنچی منطقه «آستوریاس» بیش از ۲۰ روز است که از عمق ۸۰۰ متری معدن بیرون نمی‌آیند.

در واکنش به استفادۀ پلیس از گلوله‌های پلاستیکی، معدنچیان با اسباب دست ساز و آتش بازی و فشفشه به مقابله با پلیس پرداختند، صحنه‌ای که بی شباهت به میدان نبرد نبود.

بیست وسوم خردادماه1391

akhbarkargari2468@gmail.com